Obrázek nad kapitolou odkazuje na obsah povídky.
Kdo by chtěl sledovat moji aktivitu, může navštíit i můj druhý blog.
Máte nějaké připomínky? Pište, prosím, sem.

30.3.2018
Blog pozastaven.
(Předpokládaná doba návratu - prázdniny 2018)Kapitola 9. - Vlk se objevil

3. srpna 2012 v 23:38 | Keavy


Klid pomalu usínajícího města přerušil hlas jakési ženy: "Tommy, přestaň už lítat venku a pojď domů! Už je tma!"
"Ale mami," odpovídalo dítě, "ještě chvilku!"
"Ne. Chceš, aby tě chytil vlk? Jen pojď hezky dovnitř. Nebo si pro tebe mám snad přijít a odtáhnout tě? To bys chtěl? Všichni, co jsou okolo, by se ti vysmáli."
Chvíli bylo ticho a pak se ozval dětský povzdech. "No jo, mami, už jdu."
Tommy byl přibližně devítiletý chlapec s příjemným úsměvem, kterého lákaly všelijaké neplechy. Také to na něm bylo vidět, když se s jistou nevolí vydával domů. Nebyl daleko od plůtku zahrady, ale přesto, podle matky zůstávat venku večer nebylo vůbec bezpečné. A proto musel chodit spát skoro se slepicemi. Prý dokud se to neuklidní, to jeho matka říkávala. Zatím však situace vypadala pořád stejně, ba dokonce hůř.
Na ulici se mihl stín, temný a rychlý. A po chvíli bylo náměstí prázdné.

"Tommy? Dělej," ženský hlas začínal být mírně vytočený. "Tommy? Nechtěj, aby se na tebe maminka naštvala. Kde jsi? Tommy? Tommy?!"
Cedric natočil hlavu za jejím posledním výkřikem. A to by se měl dodržovat noční klid, pomyslel si a pohlédl zpátky na uličku, kudy ta podivná postava i s kopajícím Tommym zmizela.
"Už je to docela dlouho, co Cedric odešel, nemyslíš?" Paddy sledoval hodinky a s každým políčkem, o které se posunula minutová ručička, začínal být nervóznější.
"Problém je ten, že Cedric nemá hodinky," pokrčila Lessie rameny. Nedělala si o něj starosti, protože věděla, že si dokáže s případnými problémy poradit sám i bez ostatních. Koneckonců, často cestoval.
Najednou protrhl tichý noční vzduch vyděšený výkřik.
"Tommy?!"
V zápětí se rozsvítila lucerna na náměstí. Paddy vstal a přeběhl k oknu, aby zjistil, co se děje.
U lampy stála poměrně mladá žena, zděšeně se rozhlížející po okolí a kolem ní se začali shlukovat obyvatelé z nejbližšího okolí. Paddy v nich rozeznal pár lovců a dokonce jednoho, nebo možná dva rolníky, které viděl v hostinci.
"Hej, Lessie, něco se tam děje. Půjdeme se tam podívat?" aniž by čekal na její odpověď, zamířil dolů.
Lessie odhrnula záclonu, letmým pohledem přejela scénu, která se zatím pod ní vytvořila a pak Paddyho následovala. U vchodu do něj překvapeně vrazila.
"Co se děje?" zeptala se a pokusila se vyhlédnout ven.
Paddy zavrtěl hlavou. Na náměstí se už začínal shlukovat pořádný dav lidí, někteří s lucernami, jiní dokonce s vidlemi nebo sekerami.
Paddy se natáhl k jednomu lovci křečovitě svírajícímu dlouhou pušku a zatahal ho za rukáv.
"Co se stalo?" pokoušel se překřičet šum okolí.
"Vlk se objevil!" sděloval mu lovec vzrušeně, "A odnesl si další dítě. Tommyho, syna místní lékárnice."
Paddy prozkoumal celý dav. V tomto městečku byla lékárnice nejspíše vážená osoba. Nebo únos jejího dítěte přilil poslední kapku do kotle nenávisti, trpělivosti a bázně. Vypadalo to, že se obyvatelé konečně rozhodli zakročit.
"Jdete ho najít?" zeptal se Paddy, přestože si byl odpovědí jistý už dopředu.
"Samozřejmě," zavrčel lovec, "už toho mám plné zuby. Šel bych, i kdyby se nikdo jiný nenašel!"
Uprostřed okolo lampy a plačící lékárnice se už před nějakou dobou utvořil prázdný kruh, v němž stál přibližně pětadvacet let starý muž a něco vykřikoval po okolí. Když se na něj pořádně podíval, napadlo Paddyho, že se bude jednat o vůdčí osobu. Třeba starosta, nebo jeho syn. Nejspíše vysvětloval situaci.
Nakonec mávl vysoko ve vzduchu zaťatou pěstí.
"Kdo jde se mnou?" zařval a v davu se zvedlo několik provizorních zbraní, které ještě před necelou čtvrt hodinou patřily mezi obyčejné a poměrně levné zemědělské nástroje.
"Výborně," přikývl starosta, "utvořte skupinky minimálně po dvou. V každé musí být alespoň jedna lucerna, jasné? Pak se vydáte do lesa. Nechci po vás, abyste drželi nějakou sevřenou formaci, ale chci, aby byla každá skupina na doslech alespoň jedné jiné. Nic lepšího teď nevymyslíme. Jděte!"
Všichni, kteří drželi ve vzduchu ať pušku, hrábě, vidle, lopatu nebo jen zaťatou pěst, křikli cosi, co s jejich nadšením a zuřivostí připomínalo skoro válečný pokřik a vrhli se k lesu.
"A to se tady někde toulá Cedric," poznamenala Lessie. "Myslíš, že bude také někde mezi nimi v lese?"
Chvíli přemýšlela nad tím, co řekla. Jestli se třeba připletl vlkovi do cesty, bude v jistém nebezpečí, ať už se ve svém životě potýkal s čímkoliv.
Paddy na to měl stejný názor.
"To je skvělé," povzdechl si, "nejdřív Nogori, teď Cedric. Také bychom se měli do toho lesa podívat, nemyslíš?"
Lessie přikývla a bez váhání se začala proplétat davem místy, kudy zmizel lovec, který jim před chvílí vysvětloval nastalou situaci.
Cedric se dostal na okraj mýtiny osvětlené měsícem. To bylo vše. Obrovský stín kamsi zmizel a nebyl k nalezení.
"Sakra," ucedil tiše. Copak může něco tak velkého jen tak zmizet? Nejspíše ano, vždyť se to dokázalo poměrně dlouho skrývat před obyvateli Climgardu. Ale stejně mu to nepřipadalo moc pravděpodobné.
Rozhlédl se po okolí. Kam by se teď mohl vydat?
V křoví proti němu cosi zašustilo a pak proti němu vyskočilo ohromné zvíře. Silně připomínalo vlka, jenom mnohem většího. Když ho odpoledne někdo přirovnával velikostí ke gryfovi, nebyl zas tak daleko od pravdy. A teď se tahle hora svalů, chlupů a tesáků řítila na Cedrika.
Když nemůžeš jít k hoře, musí přijít hora za tebou, blesklo mu hlavou, když sahal po zbraních.
Bleskově namířil a užuž se chystal stisknout spoušť, když tu se náhle vlk zastavil. Tedy, ne jen tak, že by ztuhnul ve vzduchu. Elegantně přistál uprostřed mýtiny a tiše vrčel.
Cedrika to překvapilo. Jaký důvod měl vlk zastavit? Kvůli němu to jistě nebylo.
A pak ten důvod uviděl. Stál vedle mohutného vlčího boku a ve tmě skoro zanikal. Teď se však pozvolna vydal mýtinou a zastavil se před vlkovou hlavou. Stáhl si kápi z čela, aby si mohl Cedrika lépe prohlédnout.
Před Cedrikem stála dívka s krátkými, špinavě blonďatými vlasy a světle hnědýma očima. Jak si ji prohlížel, usoudil, že to může být jedno z dětí, které zmizely. Jediné, co ten dojem kazilo, bylo dlouhé primitivní kopí vyrobené nejspíše jen z klacku, ostrého úlomku kamene a kusu provázku.
Dívka ho také chvíli zkoumala, až nakonec promluvila: "Ne, není to on. Můžeme jít dál."
Chtěla se otočit, ale Cedric u ní v mžiku byl a chytil ji za rameno.
"Co si myslíš, že děláš, chlape?" obořila se na něj a vytrhla se mu ze sevření.
"Hledám vlka, který podle všeho unáší děti." Oči mu zabloudily směrem k vlkovi, který stále stál bez hnutí a sledoval ho velkýma moudrýma očima.
"A proč mě do toho zatahuješ? Jestli si hledáš nějakýho vlka, tak si ho hledej beze mě. A jestli myslíš Rory, tak tu nech taky na pokoji. Jasný?" odsekla dívka.
"Rory?" podivil se Cedric.
"Lidé tvrdí různé věci. Vidí velkého vlka a hned si myslí, že může za všechno zlo," ozvalo se kousek od něj. Vylekaně sebou při tom zvuku trhl a pokusil se najít dalšího člověka, který byl třeba schovaný poblíž a teď se objevil. Nenašel však nikoho.
Vlk na něj pořád upíral blahosklonný pohled. Počkal ještě chvilku, než se Cedric uklidnil a pak promluvil znovu.
Les byl temný i přes svit luceren v bezprostředním okolí.
"Jak tady máme asi Cedrika najít?" povzdechl si Paddy.
"Hledej osobu, která u sebe nebude mít žádné světlo. A také se měj na pozoru před tím jejich vlkem." Lessie se ostražitě rozhlížela kolem, jestli náhodou nespatří alespoň jednu položku z jejího seznamu hledaných lidí a tvorů.
"No, a ten vlk, to je další věc," zavrtěl Paddy hlavou, "jak ho poznáme, když jsme ho nikdy neviděli? Ustrašení lidé všechno zveličují."
V tom měl pravdu, to Lessie musela uznat.
"Koukej," ukázal najednou Paddy před sebe, "nemohl by tamto být Cedric?"
Před nimi se mihl stín. Ne vlčí, byl to stín nějakého člověka.
"Mohl," přikývla Lessie, "měli bychom ho dohnat."
Bez dalších pokynů se rozběhli dopředu za prchající osobou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama